Jest to unikalne miejsce w regionie całego Morza Śródziemnego z uwagi na różnorodność i liczbę występujących tam ryb. Obszar tego parku narodowego jest pod całkowitą ochroną i zabronione jest tam łowienie ryb. Aby nurkować lub wybrać się jachtem na tę wyspę należy zgłosić to władzom parku z uprzedzeniem. Nie jest możliwe rzucanie kotwicy, cumowanie jest możliwe jedynie przy bojach.

Wyspa Cabrera jest parkiem narodowym od 1991 roku, a wcześniej od 1916 była ona bazą wojskową / poligonem. A w jeszcze dalszej historii, w XIX wieku po wygraniu przez Hiszpanów wojny z Francuzami, wyspa ta została użyta jako więzienia dla 9000 więźni francuzkich. Zostali oni przywiezieni na wyspę i pozostawieni na niej przez cztery lata. Mówi się, że był to pierwszy w historii obóz koncentracyjny. Więźniowie ci nie mieli co jeść i wielu poumierało z głodu lub chorób. Na każdych czterech więźniów jedynie ocalał jeden. Mówi się nawet o przypadkach kanibalizmu wśród więźniów.

Obecnie dzięki wysiłkom działaczy ochrony środowiska udało się nakłonić rząd w Madrycie na przekształcenie tej wyspy w park narodowy. Obecnie z powodu wielkiej różnorodności ryb różne organizacje ochrony mórz starają się powiększyć chroniony obszar morski dziesięciokrotnie.

Na wyspę Cabrera można się dostać łodzią motorową z miejscowości Colonia de Sant Jordi na południu Majorki. Jest tak kilka firm oferujących jednodniowe wycieczki na wyspę – nie jest możliwe nocowanie na lądzie z powodu braku hoteli, jedynie można nocować na jachtach. Na całej wyspie latem mieszka jedynie około 20 osób, zimą ta liczba spada do zaledwie 6 osób.

Cena biletu dla dorosłej osoby to około 10 euro poza sezonem turystycznym, a w lecie może to być nawet 30 euro. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach www http://www.marcabrera.com/ oraz http://www.excursionsacabrera.es/web/.

Na terenie wyspy Cabrera warto zwiedzić słynna jaskinie Cova Blava, której można wpłynąć łodzią, pozostałości dawnego zamku, który chronił wyspę przed najazdami piratów, oraz muzeum historii wyspy. Poza tym warto zabrać ze sobą okulary i maskę do nurkowania i zobaczyć wybrzeże wyspy oraz mieszkające tam gatunki ryb.